3 unikátne príbehy za tromi slávnymi kávami
Zamýšľali ste sa niekedy nad pôvodom rôznych variácií kávy? Dnes sme pre vás vypátrali informácie o troch chutných kávových nápojoch, ktoré prekvapili aj nás.
Írska káva
Ešte pred všetkými kávovými nápojmi, ako sú latté či cappuccino a skôr než sme poznali obľúbené frappe, vznikla jedna z prvých ochutených káv – Írska káva. Írsku kávu vymyslel jeden z najkvalitnejších barmanov svojich čias, Joe Sheridan. V 40tych rokoch pracoval v kaviarni spojenej s reštauráciou v budove letiskového terminálu. Aj keď je to možno prekvapivé, práve toto miesto sa časom stalo jedným z najvychytenejších podnikov v Írsku. V roku 1943 bol kvôli nepriaznivému počasiu zrušený let z Írska do New Yorku a tak bol barman požiadaný, aby premrznutým pasažierom pripravil drink, ktorý ich zaručene zahreje. Joe vybral kvalitnú whiskey, zmiešal ju s írskou kávou a pridal k nej čerstvú smotanu. Sheridan neskôr začal pre efekt svoj legendárny drink podávať v sklených pohároch.
Írska káva je dodnes jedným z najobľúbenejších nápojov po celom svete. Najväčší rekord v počte predaných Írskych káv dodnes drží Buena Vista Cafe v San Franciscu ( miesto, kde sa Írska káva začala predávať ako prvá v USA), kde sa v roku 1982 počas finále Super Bowl predalo viac ako 6000 ks tohto kávového nápoja.
Alžírska káva
Možno väčšinu z nás ani neprekvapí, že Alžírska káva nemá s Alžírskom spoločné takmer nič. Originálne bola dokonca vytvorená u našich českých susedov. Jeden z príbehov hovorí, že vo vojne medzi Francúzmi a Angličanmi v roku 1840 pili Francúzi kávu podávanú s brandy. Jeden český barman údajne experimentoval s touto kávou a rozhodol sa brandy vymeniť za niečo oveľa jemnejšie – vaječný koňak. V zahraničí by ste však na čašníka darmo vykrikovali „algerian coffee“, Alžírsku kávu pod týmto názvom nájdete len v Česku a na Slovensku. Jej obdobu vám ale naservírujú ak si objednáte eggnong latté.
Viedenská káva
Oproti Alžírskej káve, tá viedenská naozaj vznikla vo Viedni. Káva sa vraj do Viedne dostala úplnou náhodou, keď v 17. storočí zabudli vrecia s kávou v hlavnom meste Rakúska tureckí vojaci. Viedenčania dovtedy o káve nepočuli. Spoznal ju však Jerzy Kulczyncki – poľský dôstojník, ktorý si vo Viedni neskôr otvoril prvú kaviareň. Viedenčanom však káva až tak nechutila, preto ju dôstojník upravil a „zjemnil“ šľahačkou a medom. Na pravú Viedenskú kávu môžete teda naozaj zájsť k našim susedom a vypýtať si „ Wiener Melange“. Nebuďte však prekvapení, ak dostanete nápoj podobný nášmu cappuccinu, pretože aj pravá Viedenská káva prešla časom rôznymi obmenami. : )