Mojito príbeh

Mojito príbeh

Pôvod tohto drinku ostáva stále tajomstvom. Jedna z legiend hovorí, že mojito vymysleli africkí otroci, ktorí pracovali na plantážach s cukrovou trstinou. Názov drinku pochádza z afrického „mojo“, čo v preklade znamená magické kúzlo alebo talizman. Prvé zmienky o mojite nachádzame už v roku 1500. To z neho robí pravdepodobne najstarší drink, ktorý pijeme dodnes.

Za jeho popularitou stoja Hemingway aj James Bond

Hemingwayovej vášni k alkoholu sme sa venovali v príbehu o daiquiri.  Hovorí sa však, že práve slávny spisovateľ  priniesol tento drink z Kuby na Floridu, odkiaľ sa pomaly rozšíril do nápojového lístka každého amerického baru.

Aj chutný drink ako mojito pravdepodobne občas potrebuje „marketingovo“ pomôcť, aj keď zámerom bondoviek to pravdepodobne nebolo. Vieme, že nerozlučiteľná dvojica sú odpradávna Bond a suché Martini. Zaujímavosťou je, že po odvysielaní premiéry Die Another Day  v roku 2002, stúpla popularita práve mojitu. Mojito bolo dovtedy podceňované, no scéna, kde si Pierce Brosnan so svojou bond girl Halle Berry objednali mojito, vrátili tento drink na americkú koktailovú scénu.

Obľúbený u susedov

Prekvapujúcimi tiež boli výsledky výskumu Google, ktoré boli zamerané na krajiny a kľúčové slová, ktoré jej obyvatelia najčastejšie zadávajú do vyhľadávača. A mojito je slovom, ktoré bolo najčastejšie „googlené“ práve u našich poľských susedov.

Aký kraj, taký mrav

Rovnako, ako pri mnohých iných drinkoch, ani pri príprave mojita sa barmani striktne nedržia originálneho receptu. Tento krát sa ingrediencie mojita menia v závislosti od krajiny, ktorú navštívite. V mexickom mojite nájdete napríklad miesto rumu tequilu, v Anglicku vám pripravia mojito s ginom a spritom miesto rumu a sódy (občas doň dokonca pridajú uhorku). A pravdepodobne nikoho neprekvapí, že v grécka verzia mojita obsahuje MetaxuJ

DaVinci mojito obsahuje:

  • 6cl Bacardí Superior Carta Blanca Rum
  • Limetka
  • čerstvá mäta,
  • trstinový cukor
  • sóda
  • 4cl limet. sirup Monin
  • Ľad

Mojito nájdete u nás taktiež v rôznych príchutiach (jahoda, mango, trop. ovocie, malina a iné)