Máte radi dobrú Whiskey? Máme pre vás dobré správy!

Máte radi dobrú Whiskey? Máme pre vás dobré správy!

Neodoláte poháriku dobrej whiskey? Prinášame vám niekoľko zaujímavostí o tomto lahodnom nápoji, ktoré by ste mali ako správny milovník whiskey určite ovládať.

Medzi Whisky a Whiskey ( písané s e) je rozdiel. Za Whisky sa považuje len pravá škótska, pojmom whiskey je označovaný každý iný nápoj predávaný pod týmto názvom, ktorý priamo zo škótska nepochádza.

Možno ste taktiež netušili, že whiskey je v podstate pivo, ktoré je destilované dva až tri krát. Preto ak zbožňujete whiskey, no pivo vám až tak nechutí, opak je pravdou :).

Aj keď je zvykom, že do whiskey si zvykneme pridávať ľad, praví milovníci whiskey tento zvyk nepodporujú. Keďže teplota whiskey sa použitím ľadu značne zníži, jej pravá aróma „zamrzne“ a vy si tak jej pravú chuť nedokážete naplno vychutnať.

Zaujímavosť máme tiež pre každého, koho zaujíma pôvod slov.

Slovo whiskey pochádza z gaelštiny a voľne sa dá preložiť ako živá voda.

Jednoznačne najväčším konzumentom whiskey je prekvapivo India, v ktorej sa vypije ročne viac ako 1,5 bilióna litrov tohto nápoja. V rebríčku svetových milovníkov whiskey ju nasleduje USA a Francúzsko.

Očakávali ste, že najlepšiu whisky majú škóti? Táto dlhoročná pravda bola vyvrátená v roku 2014, keď bola za najlepšiu whisky na svete vyhlásená japonská. Táto whiskey bola vraj taktiež neskôr zaslaná dokonca na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, pretože japonský liehovar chcel zistiť, aký účinok má na zrenie nulová gravitácia. Vzorky whisky z vesmíru však Japonci predávať neplánujú, ale použijú ich čisto na vedecké účely.

Nakoniec máme dobré správy pre všetkých, ktorí si pohárik whiskey nevedia odoprieť. Alkoholické koktaily, pivo a víno majú viac kalórií ako whiskey, whiskey dokonca neobsahuje žiadny cukor. Hovorí sa taktiež, že občasný pohárik znižuje riziko alzheimera a demencie, pomáha predísť mŕtvici a ako jeden z mála alkoholov znižuje cholesterol.

V ponuke DaVinci Cafe nájdete výborné značkové whiskey ako Jameson, Tullamore Dew, Johnnie Walker, Jack Daniel’s, Jim Beam, Ballantines, Four Roses, Chivas Regal, či Southern Comfort. Neváhajte nás preto navštíviť a vychutnať si pohárik či dva tohto lahodného nápoja!