6 vecí, ktoré ste o káve nevedeli

6 vecí, ktoré ste o káve nevedeli

Patríte tak ako aj my k milovníkom kávy? Ak áno, mnoho z týchto faktov vás možno prekvapí.

Slováci vypijú ročne cca 3 kg kávy na jedného obyvateľa. V spotrebiteľských testoch bolo tiež zistené, že ročne vypijeme o polovicu viac šálok kávy ako čaju. Bojíte sa, že ste to dnes s kávou prehnali? Aby mala káva obávané účinky, museli by ste vypiť takmer 100 šálok tohto nápoja. Samozrejme, ak patríte ku konzumentom, ktorí majú problémy s tlakom či srdiečkom, s kávou určite opatrne.

Kofeín vás nakopne rekordne rýchlo!  Podľa prieskumov sa začnete cítiť sviežejšie už po 10 minútach od prvého dúška kávy.

Odhaduje sa, že celosvetovo sa každý deň vypije 2,5 bilióna šálok kávy.

Káva vám pomôže schudnúť! Štúdie dokázali, že kofeín môže zlepšiť metabolizmus až o 11 %. Kofeín je totiž jednou z mála prírodných „chemikálií“, ktorá má schopnosť naštartovať proces spaľovania tukov.

Káva obsahuje viac ako 200 zdraviu prospešných látok. Antioxidanty v káve napríklad pôsobia proti tvorbe rakovinových buniek. Pravidelná konzumácia kávy tiež eliminuje riziko vzniku cukrovky druhého typu a pôsobí ako prevencia proti Altzheimerovej chorobe.

Káva je ovocný plod.  Mnoho konzumentov kávy netuší, že káva je v podstate ovocím. Kávové zrno by sa dalo prirovnať ku kôstke plodu podobnému čerešni. Káva rastie na stromoch, ktoré môžu dorastať až do výšky 9 metrov. Jeden kávovník je schopný vyprodukovať cca 2000 kávových zŕn ročne, čo predstavuje 0,8 – 1,2 kg kávy. Životnosť kávovníka sa odhaduje až na 70 rokov.

Dostali ste aj vy chuť na šálku výbornej kávy? Radi Vás privítame v našej kaviarni od pondelka do nedele a pripravíme Vám tento lahodný nápoj na rôzne spôsoby!